23. 2. 2009: SMUČARSKI TEČAJ 2009 ZAKLJUČEN

Po zaključku smučarskega tečaja lahko že poročamo, da je potekal uspešno in brez večjih zapletov. Število prijavljenih otrok je ostalo nespremenjeno, saj sta se dve odpovedi zaradi nepredvidene poškodbe v zadnjem trenutku zamenjali z dvema novima prijavama. Tako nas je bilo skupaj s štirimi učitelji smučanja (Slavko A. Bogataj, Jure Sajovic, Kristina Bogataj in Marjan Bogataj) na koncu 35.

Prvi dan smo se zbrali že malo pred sedmo na parkirišču OŠ Matije Valjavca v Preddvoru in se kmalu polni elana odpeljali proti Kranjski Gori. V slovo so nam pomahali še malo zaskrbljeni starši, ki jih je tolažil predsednik ŠD STORŽIČ-Preddvor Roman Rogelj. Še preden so se začele vrteti žičniške naprave, smo se hitro preobuli v smučarske čevlje, si nadeli čelade in pokazali svoje znanje, na podlagi katerega smo se razvrstili v štiri težavnostne skupine - rumeno, zeleno, oranžno/rdečo in roza, ker so to skupino sestavljale same punce. Medtem, ko so se prve tri takoj podale na žičnice, se je četrta do enajste ure ukvarjala s spoznavanjem terena (p.d. "štanfanjem"). Ker pa smo vsi spretni in marljivi ter učljivi, smo se vsi že ob pol dvanajstih veselo peljali z vlečnico, da smo lahko prišli do kosila, saj je hotel Alpina postavljen sredi smučišča in bi drugače morali iti peš. Kosilo je teknilo, kot še nikoli! Še nekaj voženj in prvi delovni dan je bil zaključen. Velja omeniti, da je vsaj tretjina udeležencev vožnjo domov prespala.

Drugi dan je situacija potekala podobno, le da še bolj tekoče, saj so bile potrebne organizacijske zadeve opravljene že prejšnji dan. Tako smo lahko odšli malo kasneje, pobrali nekaj udeležencev na postajah med potjo in spet že zelo zgodaj prispeli na parkirišče v Kranjski Gori. Sledilo je preoblačenje in obvezno slikanje skupin, ki so se sedaj dokončno formirale. Takoj smo začeli uporabljati žičniške naprave, ki so se šele ogrevale in nabirati nove smučarske kilometre. Sledilo je kosilo, smučanje, odhod avtobusa in prihod v Preddvor.

Začetek tretjega dne je minil v pričakovanju napovedanega slabega vremena. Že na predvečer je začel močno naletavati sneg, sicer jasno jutro pa je bilo mrzlo in zelo vetrovno. Vse pa se je razblinilo na parkirišču v Kranjski Gori, ko smo stopili iz avtobusa v sončno jutro brez vetrov. Izkoristili smo trenutek za gasilsko fotografijo in se pognali v bele strmine. Markirane skupine so šle na podkorenske strmine iskat slovenske smučarske reprezentante, ki so tiste dni tam trenirali, roza skupina pa je odkrivala nove terene pod štirisedežnico Dolenčev rut. Naučili smo se že toliko, da smo se lahko vozili že skoraj povsod. Po kosilu je sledilo utrjevanje znanja in ob gledanju risanke smo se vrnili domov.

Predzadnji dan je potekal podobno. Zjutraj smo že z utečeno proceduro preoblačenja v smučarsko obutev med prvimi obiskovalci napadli sončne strmine. Poiskali smo še najbolj težke terene in smučine, ki jih še nismo presmučali. Nič nam ni bilo prestrmo in verjetno smo prevozili največ kilometrov do takrat. Tako so nam pečene hrenovke pri kosilu še bolj teknile. S skupinskim slikanjem z zastavo Občine Preddvor smo pokazali od kje prihajamo, napravili še nekaj voženj in se kmalu po tretji uri popoldne utrujeni odpeljali proti domu.

Zadnji dan so se nam pridružili še družinski člani in že zjutraj smo do zadnjega sedeža napolnili avtobus. Nekateri starši so se nam aktivno pridružili na smučišču, spet drugi so si s hotelskih teras ogledovali pridobljeno znanje svojih otrok v zadnjem tednu. Sledilo je skupno kosilo in nestrpno pričakovanje tekmovanja v veleslalomu, ki je s petletno predtekmovalko in profesionalnimi časomerilci kazalo na visok nivo izvedbe tekme. V ciljni areni nas je presenetila množica dobro razpoloženih navijačev (veliko jih je prišlo tudi s lastnim prevozom), ki so glasno spodbujali svoje otroke. Ti so najprej opravili testno vožnjo in nato še dve zares. S tem smo pridobili osnovo za podelitev priznanj in nagrad, ki jo je vodil predsednik Športnega društva Roman Rogelj in vodja tečaja Slavko A. Bogataj, ki sta se najprej zahvalila staršem, ki so nam zaupali svoje otroke in nato še pohvalila njihovo pridnost in zagnanost. Z močnim aplavzom je bil pospremljen vsak tečajnik in skupna ugotovitev je bila, da smo zmagovalci prav vsi - tako udeleženci kot tudi organizatorji. Prijetno utrujeni in dobre volje smo se še zadnjič odpeljali proti Preddvoru in tako zaključili letošnje aktivne zimske počitnice.

Na koncu moramo še omeniti, da so nam izvedbo tečaja v prvi vrsti omogočili starši in otroci s svojo prijavo nanj, nato še OŠ Matija Valjavca Preddvor pri oglašanju tečaja, Občina Preddvor pri delnem sofinanciranju prevoza, finančno tudi Andrej Strah s.p. iz Ljubljane in Automatic servis d.o.o. iz Izole, nagrade pa so prispevali še Delo d.d., Ljubljana, Iskratel d.o.o., Kranj in Gorenjska banka d.d., Kranj. Hvala vsem in upamo, da se naslednje zimske počitnice spet vidimo na smučišču...

P.S.

Gasilska slika vseh udeležencev smučarskega tečaja pred avtobusom

Rumena skupina - Učitelj smučanja Slavko A. Bogataj